ENDODONTINIS GYDYMAS

Endodontinis gydymas yra taikomas tada, kai danties šaknies kanale esanti pulpa ( žmonių vadinama „nervas“ ar „kanalai“) – yra pažeidžiama  infekcijos ir sukeliamas jos uždegimas. Dažniausia to priežastis yra negydytas dantų kariesas, kuris pažeidė ne tik emalį ir dentiną, bet pasiekė ir danties pulpą.

Mikroskopas

Efektyvesnis ir geresnių rezultatų duodantis endodontinis gydymas su mikroskopu. Naudojant mikroskopą galime pamatyti šaknies kanalo viršūnę, kokia plombine medžiaga užplombuota, t.y. cementu, rezorcinformalinu ar gutaperča. Galime lengvai pamatyti atsidalinusio instrumento dalį šaknies kanale, atsiradusią perforaciją ar kokį kitą trukdį. Mikroskopas ir ultragarsas yra neatsiejami vienas nuo kito. Endodontinis gydymas yra žymiai kokybiškesnis ir tikslesnis naudojant mikroskopą.

Kaip atliekamas endodontinis gydymas?

Procedūros metu gydytojas su specialiais instrumentais valo šaknies kanalą, o išvalytą šaknies kanalą užpildo specialiai tam skirta plombavimo medžiaga. Kartais tenka papildomai gerti priešuždegiminius vaistus ar antibiotikus.

Detalesnė gydymo eiga:

  • Gydytojas odontologas atlieka apžiūrą.
  • Naudojamas vietinis nuskausminimas, todėl procedūra neskausminga.
  • Išvalomi ėduonies pažeisti danties audiniai, pasiekiama danties viduje  esanti ertmė, kurioje yra nervas ir kraujagyslės.
  • Specialiais itin mažais instrumentais ertmė ir kanalai išvalomi, pašalinant dėl infekcijos žuvusius nervą ir kraujagysles. Ertmė dezinfekuojama, sunaikinamos visos joje esančios bakterijos.
  • Jei infekcija jau yra išplitusi į aplink dantį esantį kaulą, dantis užpildomas vaistų. Vaistai dantyje paliekami bent savaitei. Pagal poreikį, juos gali tekti keisti keletą kartų, vadinasi gali prireikti kelių vizitų.
  • Jei infekcija neišplitusi ir nepažeidusi kaulo, danties kanalus galima iš karto pripildyti medžiagos, kuri juos užsandarina ir neleidžia iš naujo atsirasti uždegimui.
  • Užpildžius kanalus, dantis užplombuojamas danties spalvos plomba arba protezuojamas vainikėliu ir toliau atrodo bei funkcionuoja visiškai natūraliai.
Pagrindinis ženklas ir simptomas, rodantis, kad reikia gydyti dantų šaknų kanalus – skausmas.

Jis gali būti:

  • Ilgai trunkantis;
  • Ūminis, aštrus, priepuolinis. Jis gali plisti į ausį. Dažnai pasireiškia vakarais ar naktį;
  • Nuolatinis, kartais maudžiantis, pulsuojantis.

Skausmą gali išprovokuoti karštis, sukandimas ar prisilietimas, jis gali būti jaučiamas ir be priežasties. Kartais dantys, kuriems reikia endodontinio gydymo, pakeičia spalvą, atsiranda dantenų patinimas, pūliniai. Būna atvejų, kai nėra jokių simptomų. Tuomet tik atlikus apžiūrą, padarius rentgeno nuotrauką, galima pasakyti, ar reikia endodontinio gydymo.

Kiek laiko trunka endodontinis gydymas?

Skirtingai nei terapinio gydymo metu, endodontinis gydymas yra atliekamas per kelis vizitus. Tai priklauso nuo situacijos sudėtingumo ir šaknies kanalų skaičiaus.

Taigi, jeigu norite išvengti šaknies kanalų gydymo, rekomenduojame laikytis asmeninės ir profesionalios burnos higienos, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos ertmės higienistą.

KITOS PASLAUGOS