CHIRURGINIS GYDYMAS
Visos burnos chirurginės procedūros yra planinės, atliekamos tik tuomet, kai konservatyvus gydymas yra neefektyvus ar negalimas. Dantų chirurginis gydymas dažniausiai gali būti atliekamas ambulatorinėmis sąlygomis ir pacientas iškart po procedūros gali vykti namo.
Viena iš dažniausiai atliekamų ambulatorinių burnos chirurgijos procedūrų yra dantų šalinimas. Pirmiausia dantis apžiūri gydantis gydytojas, įvertina dantų gydymo prognozę, aptaria galimus gydymo būdus ir galimas komplikacijas su pacientu.
Dažniausios dantų traukimo priežastys:
- Sutrikęs danties dygimas;
- Ortodontinė korekcija;
- Pūlingas procesas prie danties šaknies;
- Danties arba šaknies lūžis;
- Netaisyklinga danties padėtis;
- Stipriai suiręs danties vainikas;
- Išplitusios periodonto ligos.
Nesudėtinga šalinti tuos dantis, kurių šaknys trumpos, tiesios, vainikas nėra stipriai pažeistas, o naudojant standartinius chirurginius instrumentus dantį galima mobilizuoti ir pašalinti. Dažniausiai nesudėtingai galima pašalinti periodontito (parodontozės) pažeistus, paslankius ir pieninius dantis.
Sudėtingas dantų šalinimas. Klaidinga manyti, kad kuo dantis labiau pažeistas, tuo jį lengviau pašalinti. Dantys su stipriai suirusiais vainikais, dantų šaknų linkiais, šaknų viršūnių sustorėjimais, daugiašakniai dantys ne visuomet gali būti paprastai pašalinti. Tokiems dantims šalinti naudojami specialūs chirurginiai instrumentai, po tokios procedūros dažniausiai reikia suformuoti naują kaulo ir dantenos kontūrą ir užsiūti alveolę.
Chirurginis šalinimas naudojamas dalinai pradygusių ar nepradygusių, ne dantų lanke esančių ar virškomplektinių dantų šalinimui. Tokių dantų šalinimas yra sudėtinga, kruopšti chirurginė procedūra, todėl pirmas vizitas pas burnos chirurgą būna tik planavimas ir procedūros aptarimas. Procedūros metu naudojama vietinė nejautra, pacientas skausmo nejaučia. Po šalinimo gleivinė susiuvama, paaiškinamas pooperacinis režimas, paskiriami reikalingi medikamentai. Po chirurginio dantų šalinimo, ypač protinių dantų, gali būti mažesnis ar didesnis patinimas, ant veido mėlynės. Patinimo dydis priklauso nuo procedūros sudėtingumo ir organizmo individualių savybių
Retinuoti dantys – tai dėl įvairių priežasčių negalintys išdygti dantys. Dažniausiai retinuoti dantys būna protiniai dantys, viršutiniai iltiniai, apatiniai prieškrūminiai ir virškomplektiniai (papildomai susiformavę) dantys.
Retinuotus dantis būtina šalinti jeigu:
- aplink retinuotą dantį nuolat pasikartoja minkštųjų audinių uždegimas;
- yra pažeisti karieso;
- trukdo išdygti kitiems nuolatiniams dantims;
- remiasi į šalia esantį dantį ir gali jį pažeisti;
- dėl vietos trūkumo retinuotas dantis gali sąlygoti dantų susigrūdimą;
- ortodontinio gydymo tikslais, jei taip rekomenduoja Jūsų gydytojas – ortodontas;
- Kraujavimas. 30 min. po danties rovimo laikykite sukandęs sterilų tvarstį. Jei kraujavimas nesiliauja, tvarstį pakeiskite nauju ir laikykite tvirtai sukandęs dar 20 min. Jei reikia, pakartokite dar kartą. Nesiliovus kraujavimui, susisiekite su gydytoju.
- Rūkymas ir alkoholis. Po danties rovimo nerūkykite mažiausiai 12 val. Rūkalai kenkia žaizdos gijimui. Nevartokite alkoholinių gėrimų 24 val. po procedūros.
- Skalavimai. Išrovimo dieną burnos neskalaukite. Jūs galite gerti nekarštų skysčių, tačiau stipriai neskalaukite ir nespjaudykite, nes iš žaizdos gali pasišalinti kraujo krešulys. Nuo kitos dienos paskalaukite (ypač po valgio) dezinfekuojamaisiais tirpalais. Skalaukite keletą dienų.
- Patinimas. Kad patinimas būtų mažesnis, prie veido rovimo vietoje reikia priglausti į rankšluostėlį suvyniotą ledo pūslę. Šaltis laikomas 30 min. su 30 min. petraukomis 1 – 2 val.
- Skausmas. Skausmui sumažinti vartokite skausmą malšinančius vaistus, neskystinančius kraujo. Jei operacija buvo ilga, reikia išgerti paskirtų vaistų nuo skausmo.
- Maistas. Pirmąsias 24 val. rekomenduojamas minkštas maistas.
- Siūlės. Jei žaizda buvo susiūta tirpstančiais siūlais, daugiau pas gydytoją apsilankyti nereikės. Netirpstantys siūlai paprastai išimami po savaitės.
- Vaistai. Jei jums buvo paskirta vaistų, vartokite juos nurodytomis dozėmis.
- Higiena. Tinkama burnos higiena pagreitins gijimą. Pirmosiomis dienomis po operacijos būkite atsargūs, kad nepažeistumėte operacijos vietos ir siūlių, dantis valykite švelniai.
Svarbiausias chirurginės odontologijos tikslas – padėti išspręsti sudėtingas pacientų dantų sveikatos problemas. Chirurgas-odontologas gali pataisyti ne tik įgimtus, bet ir įgytus defektus, trukdančius kramtyti, šypsotis.
Visą tai gali suteikti mūsų klinikos gydytojas odontologas chirurgas.